ul. Retkińska 104 A, Łódź

+48 535 570 862

ul. Armii Krajowej 1B lok. 11, Radomsko

+48 509 828 102

MenuMenu

Usuwanie ósemek – stomatolog Łódź Retkinia

Strona główna > Leczenie stomatologiczne - usługi dentystyczne > Usuwanie ósemek – stomatolog Łódź Retkinia

 

Usuwanie ósemek ŁódźÓsemki, czyli trzecie zęby trzonowe potocznie nazywane zębami mądrości, wyrastają najczęściej między 17 a 30  rokiem życia. Zdarza się jednak, że wyrzynają się znacznie później. Przebijaniu się przez dziąsła często towarzyszą dolegliwości bólowe.

 

 Kiedy dentysta może podjąć decyzję o wyrwaniu zęba? Jak wygląda zabieg i czy usuwanie ósemek boli? Rozwiewamy wątpliwości i podpowiadamy, jak przygotować się do zabiegu.

 

Kiedy lekarz może zdecydować o usunięciu zębów mądrości?

 

Zaawansowana próchnica

 

Ósemki, ze względu na swoje położenie w szczęce, są najbardziej narażone na próchnicę. Trudno dotrzeć do nich szczoteczką oraz nicią dentystyczną. Resztki pokarmowe stają się doskonałą pożywką dla bakterii próchnicotwórczych. Kwasy atakujące zęby osłabiają szkliwo, prowadząc do jego demineralizacji. Nieleczona próchnica może prowadzić do rozpadu zębiny, zajęcia miazgi zębowej, powstania ropnia, a nawet utraty zęba. Dlatego nie wolno bagatelizować żadnych dolegliwości bólowych. Jeśli doszło do zainfekowania miazgi, wyrwanie ósemki może być jedynym sposobem, aby przywrócić pacjentowi komfort życia i zapobiec groźnym powikłaniom.

 

Nieprawidłowe ułożenie zębów w szczęce lub żuchwie

 

Bardzo często dla zębów mądrości brakuje miejsca w szczęce lub żuchwie. Zdarza się więc, że zęby te rosną pod niewłaściwym kątem, powodując stłoczenie zębów sąsiadujących, a nawet ich uszkodzenie. Wskazaniem do usunięcia zębów mądrości zazwyczaj jest założenie aparatu ortodontycznego. O konieczności przeprowadzenia ekstrakcji mogą świadczyć także nawracające bóle głowy, nawracające stany zapalne w okolicy wyrzynających się  ósemek.

 

Usuwanie zębów mądrości – jak przygotować się do zabiegu?

 

O ekstrakcji ósemek zawsze decyduje lekarz. Przed wykonaniem zabiegu konieczne będzie wykonanie zdjęcia pantomograficznego , które pozwoli ocenić stan zębów, ich krzywiznę oraz zakorzenienie. W szczególnych przypadkach lekarz może zlecić także wykonanie tomografii komputerowej - CBCT. Na wizycie poprzedzającej zabieg należy powiedzieć o wszystkich przyjmowanych lekach, chorobach przewlekłych i dotychczas przebytych zabiegach chirurgicznych. Przed wyrwaniem zęba mądrości warto wykonać szczepienie przeciw WZW typu B.

 

Jak przebiega wyrywanie zębów ósemek?

 

Usuwanie ósemek to zabieg przeprowadzany w gabinecie dentystycznym przez chirurga szczękowego. Jeśli konieczne jest podanie znieczulenia ogólnego, na sali obecny jest także lekarz anestezjolog.

 

Usuwanie zęba mądrości w znieczuleniu miejscowym trwa około 30 minut czasem dłużej(od chwili wstrzyknięcia znieczulenia po zaszycie rany). W przypadku zastosowania znieczulenia ogólnego, usuwania dwóch lub więcej zębów jednocześnie, lub nietypowego ułożenia zębów w szczęce, czas ten może się wydłużyć.

 

Na czym polega usuwanie zatrzymanych ósemek?

 

Zdarza się, że w pełni ukształtowany ząb mądrości nie zacznie się wyrzynać lub przebije się przez dziąsło tylko częściowo. Może to prowadzić do różnego rodzaju powikłań i rozwoju wad zgryzu. Wówczas lekarz zazwyczaj podejmuje decyzję o ekstrakcji. Usuwanie zatrzymanych ósemek jest zabiegiem nieco bardziej skomplikowanym ze względu na to, że chirurg musi najpierw naciąć dziąsło. Ząb wyciąga się w całości lub w częściach, a na końcu zakłada szwy (ściągane zazwyczaj po siedmiu dniach).

 

Czy chirurgiczne usuwanie boli?

 

Ekstrakcja ósemek wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym. W szczególnych przypadkach lekarz może zdecydować o podaniu znieczulenia ogólnego. Zazwyczaj tę metodę stosuje się u małych dzieci, osób z niepełnosprawnością intelektualną lub pacjentów cierpiących na dentofobię (paniczny strach przed leczeniem stomatologicznym).

 

Pacjent w trakcie wykonywania zabiegu w znieczuleniu miejscowym nie czuje bólu (może jedynie odczuwać pewien dyskomfort-ucisk, dotyk w okolicy operowanej). Po ustąpieniu znieczulenia miejscowego może pojawić się ból. Lekki obrzęk po usunięciu ósemki nie powinien być jednak powodem do niepokoju. Dolegliwości mijają zazwyczaj po 2-3 dniach. W przypadku silnego bólu można zastosować środki przeciwbólowe dostępne bez recepty oraz zimne okłady. Jeśli ból nie minie, a wręcz przeciwnie, zacznie się nasilać, konieczna będzie powtórna wizyta u dentysty.

 

Ekstrakcja ósemek a możliwe powikłania

 

Choć usuwanie zębów mądrości należy do rutynowych zabiegów, jak w każdym przypadku ingerencji chirurgicznej, może dojść do powikłań. Najczęściej dochodzi do krwawienia z dziąsła lub poekstrakcyjnego zapalenia zębodołu- pustego zębodołu.  Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań, warto wykonać usuwanie ósemek w zaufanym gabinecie stomatologicznym i przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich dotyczących jedzenia i picia po zabiegu oraz pielęgnacji jamy ustnej.