ul. Retkińska 104 A, Łódź

+48 535 570 862

ul. Armii Krajowej 1B lok. 11, Radomsko

+48 509 828 102

MenuMenu

Stomatologia zachowawcza Łódź Retkinia

Strona główna > Leczenie stomatologiczne - usługi dentystyczne > Stomatologia zachowawcza

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest kluczowym elementem w codziennej trosce o nasze zdrowie. Nawet te osoby, które wykazują się niezwykłą starannością w dbaniu o swoje zęby, czyli regularnie je szczotkują, stosują nici dentystyczne oraz płuczą jamę ustną specjalistycznym płynem, powinny przynajmniej raz na sześć miesięcy zapisać się do gabinetu stomatologicznego na wizytę kontrolną. Tylko to zapewni nam tak naprawdę właściwą i regularną kontrolę stanu naszego uzębienia. Ponadto, dzięki takim regularnym wizytom można odpowiednio wcześnie wykryć wszelkie ubytki w zębach.

 

Tego rodzaju profilaktyką chorób zębów i przyzębia zajmuje się lekarz stomatolog, który posiada specjalizację z dziedziny stomatologii zachowawczej. Podczas takiej wizyty kontrolnej dentysta dokładnie sprawdza całą jamę ustną i określa czy nasze zęby są poddawane działaniu próchnicy. Następnie stawia on poprawną diagnozę oraz rozpoczyna niezbędne leczenie, jeśli jest taka potrzeba.

 

Stomatologia zachowawcza - czym się zajmuje?

 

Stomatologia zachowawcza, nazywana także ogólną, to dział stomatologii, który obejmuje podstawowe usługi związane z prawidłową higieną jamy ustnej. Najważniejsze zabiegi w tej dziedzinie związane są zarówno z leczeniem wszelkiego rodzaju ubytków, jak również profilaktyką próchnicy zębów. Osoby, które systematycznie poddają się procedurom stomatologii zachowawczej solidnie wzmacniają struktury swoich zębów oraz uodparniają je na szkodliwe działanie bakterii. A zatem, czym zajmuje się stomatologia ogólna i na czym dokładnie polega?

 

Jak już wspomnieliśmy, do tego działu zaliczamy profilaktykę jamy ustnej oraz leczenie ubytków próchnicznych. Zabiegi profilaktyczne mają na celu skuteczne uniknięcie i powstrzymanie rozprzestrzeniania się bakterii poprzez usuwanie kamienia nazębnego. Dzięki temu możemy uniknąć skomplikowanego, bolesnego i przede wszystkim kosztownego leczenia ubytków w przyszłości.

 

Rodzaje zabiegów realizowanych w ramach stomatologii zachowawczej

 

Do najpopularniejszych zabiegów w zakresie profilaktyki należą: przeprowadzanie badań kontrolnych, oczyszczanie zębów z płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, skaling i piaskowanie zębów, lakowanie, fluoryzacja oraz leczenie dolegliwości związanych z nadwrażliwością zębów czy krwawieniem z dziąseł.

 

Stomatologia ogólna zajmuje się również wszelkiego rodzaju zabiegami, które obejmują leczenie ubytków powstałych na skutek obecności próchnicy. Są to między innymi: wypełnianie ubytków różnego rodzaju, odbudowa korony zęba, leczenie pourazowe zębów stałych, leczenie próchnicy czy też leczenie kanałowe.

 

Zabiegi lecznicze w ramach stomatologii ogólnej

 

Zabiegi lecznicze z zakresu stomatologii ogólnej mają na celu efektywne uzupełnianie różnego rodzaju ubytków powstałych w zębach na skutek działania bakterii próchnicowych. Najczęściej stosowaną metodą są wypełnienia. Wykonuje się je z różnych materiałów – przede wszystkim jest to porcelana, złoto, glasjonomery lub też żywice kompozytowe, które kolorem przypominają naturalny odcień zęba.