ul. Retkińska 104 A, Łódź

+48 535 570 862

ul. Armii Krajowej 1B lok. 11, Radomsko

+48 509 828 102

MenuMenu

Stomatologia dziecięca - dentysta Łódź Retkinia

Strona główna > Leczenie stomatologiczne - usługi dentystyczne > Stomatologia dziecięca


Stomatologia dziecięca, zwana inaczej pedodoncją, to dziedzina stomatologii, która obejmuje leczenie zachowawcze oraz profilaktykę stomatologiczną dzieci już od 1. miesiąca życia. Leczenie dentystyczne u najmłodszych pacjentów jest bardzo ważne i wymaga specjalnego podejścia – zarówno ze strony samego dentysty, jak i rodziców dziecka.


Najmłodsi pacjenci bardzo często obawiają się usadowienia na fotelu w gabinecie stomatologicznym. Co więcej, narzędzia, którymi posługuje się dentysta, również budzą niemały lęk wśród najmłodszych. Jednakże, istnieją skuteczne sposoby na to, aby nasze dziecko czuło się u stomatologa komfortowo oraz nie miało żadnych przykrych skojarzeń związanych z samą wizytą. Bardzo dobrze jest o to zadbać, gdyż odpowiednie leczenie zębów mlecznych jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju naszego malucha.

Stomatologia dziecięca – gabinet w Łodzi Retkini

Pedodoncja to dział stomatologii zajmujący się diagnostyką, profilaktyką, a także leczeniem naszych najmłodszych pacjentów. Przyczyną jego wyodrębnienia jest odmienna budowa zębów i narządów żucia u dzieci i młodzieży, która powoduje konieczność zastosowania wyjątkowych metod postępowania.

>Kiedy pacjentem jest dziecko, poza samym zabiegiem lekarz musi posiadać również fachową wiedzę jak przyjąć młodego Pacjenta, aby nie bał się usiąść na fotelu, jak wykonać zabieg, kiedy się ciągle porusza, niecierpliwi lub boi, jak przewidzieć wszystkie jego reakcje, aby wizyta odbyła się w sposób bezpieczny, a dziecko nabrało zaufania do lekarza.

We współczesnym świecie bardzo istotne jest, aby dzieci już od najmłodszych lat korzystały z profesjonalnej opieki stomatologicznej. Dlatego też w naszym gabinecie stomatologicznym Perfekt w Łodzi Retkini oferujemy kompleksowe usługi z zakresu stomatologii dziecięcej dla najmłodszych pacjentów w komfortowych warunkach.


Kompleksowa opieka stomatologiczna u dentysty dziecięcego

Nasz gabinet stomatologiczny Perfekt w trosce o zdrowy uśmiech najmłodszych pacjentów oferuje:

·         leczenie zębów bez bólu – dzięki nowoczesnym metodom znieczulenia miejscowego zapewniamy maluchom pełen komfort podczas wykonywania zabiegów

·         wizyty adaptacyjne – na początek dajemy dzieciom możliwość zapoznania się z lekarzem dentystą, asystentką stomatologiczną oraz wyposażeniem naszego gabinetu. Pokazujemy naszym małym pacjentom, że będą leczeni w przyjaznej atmosferze. Ponadto przedstawiamy im ciekawostki dotyczące zębów oraz dajemy możliwość obejrzenia narzędzi i sprzętów, które stomatolog dziecięcy wykorzystuje w swojej codziennej pracy. Zapraszamy do nas wszystkie dzieci zanim zacznie je boleć pierwszy ząb.

·         korekcję różnego rodzaju wad zgryzu na każdym etapie rozwojowym malucha

·         profilaktykę – zabiegi takie jak: lakowanie zębów, lakierowanie zębów preparatem fluorowym, a także szczegółowy instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej oraz porady, jak utrzymać zdrowie jamy ustnej przez całe życie.


Czym jest wizyta adaptacyjna u stomatologa dziecięcego?

Pierwsza wizyta u dentysty dziecięcego może budzić u naszej pociechy spory niepokój. Nowe otoczenie, zapachy, nieznane osoby, narzędzia i sprzęty – nic więc dziwnego, że młody pacjent często czuje się nieswojo. Z tego powodu zdecydowanie warto podejść do leczenia zębów w gabinecie stomatologicznym z rozwagą.


Doskonałym pomysłem jest zacząć od tak zwanej wizyty adaptacyjnej. Tego rodzaju wizyta to spotkanie ze stomatologiem dziecięcym, które nie wiąże się z wykonywaniem jakichkolwiek zabiegów czy procedur medycznych. Jego zadaniem jest oswojenie małego pacjenta z lekarzem oraz gabinetem. Dzięki niemu nasze maleństwo pozna lekarza, różne narzędzia stomatologiczne i przekona się, że naprawdę nie ma się czego bać. Po takiej wizycie można następnie umówić się na tradycyjną konsultację dentystyczną, aby wykonać przegląd i rozpocząć leczenie zębów mlecznych, jeśli jest to konieczne.


Dlaczego tak ważne jest leczenie zębów mlecznych

Wśród wielu osób panuje błędne przekonanie, że nie warto jest leczyć zęby mleczne, gdyż przecież za chwilę wymienią się one na zęby stałe. Natomiast według specjalistów stomatologii dziecięcej leczenie „mleczaków” jest absolutnie konieczne z kilku względów. Przede wszystkim, obecność próchnicy w zębach mlecznych znacznie zwiększa ryzyko próchnicy zębów stałych oraz może skutkować dolegliwościami bólowymi, a także wadami zgryzu. Utracenie nawet jednego „mleczaka” przed okresem jego naturalnej wymiany może pociągnąć za sobą upośledzenie funkcji żucia, a także wpływać niekorzystnie na rozwój mięśni twarzy oraz kości. Ponadto, ubytki próchnicowe są nieestetyczne i mogą być dla naszego dziecka poważną przeszkodą w tworzeniu relacji z rówieśnikami.


Niezwykle istotna profilaktyka ortodontyczna u najmłodszych pacjentów

W przypadku uzębienia mlecznego należy myśleć nie tylko o zapobieganiu i leczeniu próchnicy, lecz także o możliwych wadach zgryzu, a co za tym idzie – profilaktyce ortodontycznej. Wiele nawyków, które nabywamy jeszcze w dzieciństwie, może przekładać się w późniejszych latach na powstawanie trudnych do leczenia wad zgryzu. Choć niektóre z nich można oczywiście wyeliminować już na wczesnym etapie za pomocą aparatu ruchomego, to jednak najlepszym rozwiązaniem będzie zapobieganie tworzeniu się takich nieprawidłowości.


Dentysta dla dzieci odpowiednio zadba o zdrowie zębów mlecznych naszej pociechy

Zdrowie jamy ustnej naszego dziecka jest niezwykle ważne, gdyż tworzy ono optymalne środowisko do rozwoju zębów mlecznych, a następnie – na ich miejscu – do rozwoju zębów stałych. Brak stanów zapalnych i ognisk próchnicy powoduje, że procesy przeżuwania i mowy są niezakłócone, a struktury żuchwy i szczęki kształtują się prawidłowo.


O zęby mleczne należy dbać z taką samą troską, jak o uzębienie stałe. Dlatego też tak ważne jest uczęszczanie na regularne przeglądy stomatologiczne i konsultacje ze stomatologiem dziecięcym. Dzięki takim wizytom próchnica może zostać wykryta na wczesnym etapie i możemy zapobiec jej rozwojowi. Regularne wizyty u dentysty dla dzieci pozwalają także oszczędzić naszemu dziecku przykrych dolegliwości związanych z zaawansowanymi zmianami chorobowymi. Warto przy tym pamiętać, że im mniej rozległe są ubytki czy próchnica, tym sprawniejsze będzie ich leczenie oraz mniejsze konsekwencje dla zdrowia uzębienia. W stomatologii dziecięcej kluczowym czynnikiem jest czas. Jest on istotny zarówno w kwestii zahamowania postępującej próchnicy, jak i tego, aby nasz mały pacjent nie musiał spędzać wielu godzin na fotelu dentystycznym.


Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci do naszego gabinetu stomatologii dziecięcej Perfekt w Łodzi Retkini na kontrolę i bezbolesne leczenie zębów mlecznych w przyjaznej i komfortowej atmosferze!