ul. Retkińska 104 A, Łódź

+48 535 570 862

ul. Armii Krajowej 1B lok. 11, Radomsko

+48 509 828 102

MenuMenu

Leczenie zapobiegawcze stomatologiczne

Strona główna > Leczenie stomatologiczne - usługi dentystyczne > Leczenie zapobiegawcze stomatologiczne

 

Leczenie profilaktyczne w stomatologii odgrywa bardzo ważną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorobom przyzębia, a także innym schorzeniom zębów czy jamy ustnej. Odpowiednia higiena umożliwia nam wyeliminowanie przykrego zapachu z ust, zmniejsza przebarwienia szkliwa (powstałe na skutek picia herbaty, kawy, palenia papierosów, itp.) oraz zapewnia uczucie świeżości. Stosowanie się do właściwych jej zasad pozwoli nam zachować własne, w pełni zdrowe uzębienie, a co za tym idzie również piękny uśmiech aż do późnej starości. Jednakże, dokładne i systematyczne wykonywanie zabiegów higienicznych w domu stanowi jedynie połowę sukcesu. Aby profilaktyka stomatologiczna była w pełni skuteczna, powinniśmy również uczęszczać na regularne zabiegi profilaktyczne wykonywane w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym.

 

Profilaktyka stomatologiczna. Co to jest?

Profilaktyka stomatologiczna ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu próchnicy oraz innym chorobom jamy ustnej. Każde leczenie dentystyczne będzie znacznie skuteczniejsze, jeśli będziemy regularnie odwiedzali dentystę (przynajmniej raz na sześć miesięcy) w celu poddania się zalecanym przez lekarza stomatologa procedurom profilaktycznym. Należą do nich takie zabiegi jak: fluoryzacja, lakowanie, skaling ultradźwiękowy czy też piaskowanie.

 

Fluoryzacja zębów, inaczej zwana lakierowaniem, polega na powlekaniu zębów warstwą specjalistycznego preparatu o wysokiej zawartości jonów fluoru. Środek ten może mieć formę żelu, pianki lub lakieru. Fluoryzacja może być wykonywana zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych. Dzięki temu procesowi zęby są wzmocnione i bardziej odporne na próchnicę. Zabieg ten stosuje się głównie jako profilaktykę przeciw próchnicy, a także przy nadwrażliwości zębów. Jest on całkowicie bezbolesny i nie powoduje przebarwienia zębów.

 

Lakowanie jest to zabieg polegający na uszczelnianiu bruzd i zagłębień w zębach stałych za pomocą specjalistycznego laku. Szczeliny i bruzdy zębów, ze względu na swoją budowę, nie są miejscami łatwo dostępnymi. Dlatego też trudno jest je wyczyścić z resztek jedzenia za pomocą szczoteczki do zębów, co z kolei sprzyja rozwojowi bakterii i powstawaniu próchnicy. Lakowanie zębów stałych i mlecznychjest zabiegiem skierowanym głównie do dzieci. Uszczelnianiu podlegają głównie zęby przedtrzonowe i trzonowe.

 

Skaling ultradźwiękowy to procedura usuwania kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków.

Kamień nazębny jest osadem, który tworzy się na powierzchni zębów ze związków mineralnych obecnych w ślinie. Może on powstawać z różną intensywnością u poszczególnych osób. Ponadto, zawiera on wiele bakterii, które odpowiedzialne są między innymi za przykry zapach z ust. Regularne poddawanie się procedurze skalingu ultradźwiękowego chroni nas przed wystąpieniem paradontozy (poważnej choroby przyzębia). Zabieg ten nie powoduje uszkodzenia szkliwa.

 

Piaskowanie zębów polega na usuwaniu osadu oraz przebarwień powstałych na skutek picia kawy, herbaty czy palenia papierosów. Zabieg ten wykonywany jest za pomocą specjalnego urządzenia, które wyrzuca pod dużym ciśnieniem cienki strumień wody i powietrza z dwuwęglanem sodu. Często jest on uzupełnieniem skalingu. Piaskowanie zębów jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne.